Jak kupić Bitcoina w 1 chwilę: Przystępny przewodnik do kupna Crypto

Kryptowaluty to waluty wirtualne, które bazują na rozproszonym systemie księgowym, przechowującym informacje o stanie posiadania w formie umownych jednostek. 

 

Kontrolę nad nimi ma wyłącznie posiadacz odpowiedniego klucza prywatnego.

 

Najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin, jednak istnieją także tysiące innych, notowanych na specjalnych giełdach kryptowalutowych. 

 

Większość z nich bazuje na różnych odmianach technologii łańcucha bloków - blockchain.

 

 

Czym są kryptowaluty?

 

Kryptowaluty nie są w większości państw traktowane jako jednostka walutowa, pieniądz czy środek płatniczy. Ich tworzenie odbywa się w ramach algorytmu wbudowanego w dany system i nazywane jest wydobywaniem lub wykopywaniem

 

Kryptowaluty bazują na mocno zaawansowanej kryptografii. Główną koncepcją ich stworzenia była potrzeba wypuszczenia na rynek zdecentralizowanego, niezależnego od systemów bankowych środka do bezpiecznego finansowania transakcji elektronicznych. 

 

Każda wykreowana jednostka posiada unikalny kod, zawierający informacje chroniące przed jej skopiowaniem. Kluczową cechą kryptowalut jest brak ich regulacji. O podaży oraz ilości jednostek trafiających do obiegu decyduje jedynie twórca, natomiast wartość danej waluty pozostaje w rękach wolnego rynku. 

 

Obrót odbywa się bez udziału systemów bankowych, bezpośrednio między użytkownikami w systemie peer-to-peer

 

Najpopularniejsza kryptowaluta to Bitcoin, który powstał w 2008 roku z inicjatywy anonimowego twórcy lub grupy twórców, działających pod pseudonimem "Satoshi Nakamoto".

 

Dowiedz się, gdzie można płacić Bitcoinem

 

Jak można kupić kryptowaluty?

 

Obrót kryptowalutami odbywa się na tzw. giełdach kryptowalutowych, gdzie poza Bitcoinem sprzedawane są także inne waluty - np. Ethereum, Litecoin czy IOTA. Na świecie działa obecnie kilkaset takich giełd. 

 

Sprawdź nasz ranking najlepszych

 

 

Jak kupić Bitcoina? 

 

Wystarczy założyć konto na odpowiedniej platformie i je zweryfikować, a następnie złożyć zlecenie zakupu. Do zapłaty wykorzystać można dolary, euro lub złotówki, a także dokonać wymiany przy pomocy innej kryptowaluty. 

 

Alternatywą dla giełd kryptowalut są specjalne kantory, które działają w sposób zbliżony do tradycyjnych. Aby kupić Bitcoin lub inną kryptowalutę, należy założyć konto i wpłacić odpowiednią sumę pieniędzy. 

 

Za tę kwotę dokonywać można płatności za wybraną walutę wirtualną. Obsługa kantorów jest prosta, przez co często są one polecane osobom początkującym. Kurs Bitcoina w kantorze będzie jednak mniej korzystny, niż na giełdzie. Za realizowane transakcje naliczane są także wyższe opłaty.

 

Jak można zarobić na kryptowalutach?

 

Istnieją różne sposoby zarabiania na kryptowalutach. Jednym z nich jest inwestycja w odpowiedni sprzęt i wydobywanie kolejnych jednostek wirtualnej waluty, a tym samym stworzenie własnej kopalni kryptowalut

 

Wymaga to jednak specjalistycznej wiedzy oraz dostępu do zaawansowanego oprogramowania, przez co większość osób decyduje się na inne metody. Należy do nich np. handel na giełdzie kryptowalutowej. 

 

Wystarczy założyć rachunek u brokera, a następnie dokonać kupna kryptowalut. Po nabyciu stają się one własnością inwestora, który może nimi dowolnie zarządzać. 

 

Kryptowaluta przechowywana jest w specjalnym portfelu inwestycyjnym, do którego dostęp ma jedynie właściciel. 

 

 

Na Bitcoinie zarabiać można nawet bez posiadania wirtualnych walut. Takie możliwości oferują kontrakty na różnice kursowe, czyli CFD - instrumenty pochodne, które odzwierciedlają cenę danego instrumentu. 

 

W praktyce stanowią one formę umowy z brokerem, w którym jedna ze stron wypłaca drugiej różnicę wartości ceny zakupu i ceny sprzedaży danego kontraktu. W przypadku wzrostu wartości danej kryptowaluty, broker wypłaca inwestorowi wartość różnicy kursów. 

 

CFD umożliwiają zarobek także przy obniżeniu ceny, jeżeli wykupiony zostanie kontrakt na spadek kursu. Narzędzie to powszechnie stosowane jest nie tylko w przypadku kryptowalut, ale również innych instrumentów finansowych - np. surowców czy akcji

 

Zarabianie na kryptowalutach umożliwiają też rozmaite platformy handlowe. Udostępniają one traderom liczne oscylatory i wskaźniki, pozwalające na efektywniejszą analizę zachowań rynku.

 

Warto pamiętać, że kurs kryptowalut jest znacznie bardziej zmienny, niż w przypadku akcji czy innych bardziej tradycyjnych rodzajów inwestycji. Aby ograniczyć ryzyko, zapoznaj się z podstawami zarządzania ryzyka.

 

Sprawdź nasz ranking najlepszych platform do handlu kryptowalutami