Największe kryzysy finansowe świata ostatnich 120 lat: wpływ na giełdę i jak zabezpieczyć swój kapitał?

Gospodarka jest cykliczna, banki pękają a kryzysy finansowe zdarzają się co jakiś czas w różnych miejscach na całym świecie. 

 

Ze wzrostem globalizacji i pojawieniem się ‘globalnej gospodarki’, kryzys w jednej gospodarczo znaczącej części świata pośrednio lub bezpośrednio wpływa na wszystkie gospodarki. 

 

Kryzys 2008 roku i Wielki Kryzys 1929 roku to nie jedyne przypadki kryzysów finansowych i gospodarczych nawet z ostatnich 120 lat. 

 

W tym artykule przyjrzymy się największym kryzysom gospodarczym z ostatnich 120 lat i jakie oni mieli wpływ na giełdę i światową gospodarkę!

 

 

crisis

 

 

Największe kryzysy finansowe

 

Panika roku 1907

 

W 1907 roku wybuchła panika, której główną przyczyną były nadmierne wydatki oraz nieodpowiednia spekulacja na giełdzie. 

 

W marcu tego roku nastąpiło załamanie giełdy, a następne miało miejsce w październiku. Wydarzenia miały istotny wpływ na sytuację finansową głównego Banku Ameryki Północnej. Pieniądze federalne zostały wyciągnięte i chwilowo kryzys mógł zostać opanowany. 

 

Jednak prawie rok zajęła całkowita odbudowa rynku. Tyle czasu potrzebowali również obywatele, żeby ponownie zaufać instytucjom państwowym. 

 

Te nieszczęśliwe zdarzenia miały wpływ na powstanie rezerwy federalnej w 1913 roku.

 

 

Kryzys Tequila

 

W 1994 roku wybuchł poważny meksykański kryzys. Był on spowodowany powstaniem nagłej dewaluacji peso, która nastąpiła w grudniu 1994 roku. 

 

Jednocześnie w kraju panowała ogromna korupcja, która bezpośrednio pokazała jak kryzys wpływa na giełdę. Spadek wartości waluty był przyczyną ucieczki zagranicznych inwestorów, którzy nie byli już pewni meksykańskiego rynku i nie widzieli w nim zaufanego partnera biznesowego. 

 

Produkt Krajowy Brutto również w 1995 spadł o 7%, produkcja przemysłowa o 15%, nastąpiła największa do tej pory inflacja tego kraju.

 

 

Kryzys gospodarczy w Argentynie

 

W Argentynie kryzys gospodarczy nastąpił w 1999 roku. Był to specyficzny oraz ciężki okres dla tego państwa. Główną przyczyną była dyktatura wojskowa oraz inflacja, która była skutkiem poważnego załamania gospodarczego

 

Jednocześnie w kraju panowała bardzo duża korupcja i urzędnicy państwowi nie wykonywali swoich funkcji zgodnie z przepisami prawa. Takie zdarzenia nie wpływają dobrze na państwowy rynek, dlatego zagraniczni inwestorzy przestali inwestować pieniądze w lokalne przedsiębiorstwa

 

Akcje bankowe były sukcesywnie wyprzedawane, a jedyną opcją rządu było zamrożenie rachunków bankowych i ulokowanych na nich kapitałów. Warto również zauważyć, że na ulicę zaczęli wychodzić demonstranci, którzy byli sprawcami krwawych zamieszek. 

 

Rząd obecnego prezydenta, którym był Fernando de la Rua w końcu upadł i musiała nastąpić zmiana. Jednak kolejne rządy wcale nie radziły sobie z problemem inflacji, a ich polityka finansowa nie była skuteczna. Dopiero Nestor Kirchner, który stanął na czele władzy pomógł wyprowadzić kraj z tej niebezpiecznej sytuacji.

 

 

Niemiecka hiperinflacja – 1918-24

 

W 1923 roku za jeden bilion marek można było kupić zaledwie jednego dolara. Mimo posiadania tak dużych pieniędzy obywatele Niemiec nie mogli żyć na godziwym poziomie, a ich wypłaty nie starczały na prowadzenie normalnego życia. 

 

Po wojnie Niemcy nie były w stanie wypłacić należnych odszkodowań, ponieważ nie byli w posiadaniu drogocennych metali oraz kruszców. Z upływem czasu powstał pieniądz o nominale 1,000 mld marek i wtedy została uruchomiona drukarnia.

 

W książce “Czarny obelisk” Erich Maria Remarque opowiada o tym, jak w tamtych czasach wynagrodzenie było wypłacane dwa razy dziennie, oraz pracownicy mieli dodatkowe przerwy, żeby na te pieniądze mieć możliwość coś kupić, zanim marki stracą swoją wartość.

 

german crisis

Wzięto z Wikipedii

 

Dowiedz się, czym są krótka i długa pozycje w handlu na giełdzie online

 

 

Kuwejt

 

Alternatywnym rynkiem dla europejskiego była giełda Souk Al-Manakh, która swoją siedzibę miała w Kuwejcie. Nie działała ona jednak w pełni legalnie, dlatego przyciągała nie do końca uczciwych inwestorów. 

 

Występowały na niej czeki, które posiadały opóźnioną datę wykonania. Taki mechanizm jednak nie mógł trwać długo i musiał w końcu zostać wykryty przez odpowiednie służby. 

 

Łączna liczba długów inwestorów wynosiła w pewnym momencie 94 miliardy dolarów. Takie załamanie giełdy spowodowało upadek największych banków, z których tylko dwa przetrwały. 

 

Na interwencję rządu trzeba było czekać do 1990 roku. Obecnie dinar ma największą wartość na świecie i jest najmocniejszą walutą państwową. Kurs dinara to teraz 3,4 USD, dlatego inwestorzy chętnie lokują w niego pieniądze.

 

 

Kryzys w Rosji

 

Kryzys rosyjski na końcu lat 90 był w dużej mierze spowodowany korupcją, która na skalę kraju była ogromna. Największe kryzysy gospodarcze z reguły były wynikiem nieodpowiedzialnych działań władzy, która nierozsądnie zarządzała dostępnym kapitałem. 

 

Jednocześnie rząd rosyjski nie wprowadzał żadnych skutecznych reform, które wzmocniłyby gospodarkę. Sytuację pogarszała dodatkowo niestabilność polityczna oraz dewaluacja rubla. Warto również zauważyć, że w tym okresie mocno spadły ceny ropy. Rosja była jednym z największych eksporterów i zarabiała na tym surowcu ogromne pieniądze. Sytuacja wyglądała podobnie w przypadku gazu, którego ceny również mocno spadły. 

 

Rząd rosyjski postanowił uzyskać pożyczkę z Międzynarodowego Funduszu Monetarnego, jednak nawet takie działanie nie poprawiło panującej sytuacji. Wkrótce już prawie wszyscy zagraniczni inwestorzy zaczęli wycofywać swój kapitał. Kryzys był tak poważny, że dotknął również giełdy ukraińskiej oraz czeskiej.

 

russian crisis

Wzięto ze strony Stratfor

 

 

Kryzys w USA

 

W październiku 1929 roku wybuchł jeden z największych kryzysów gospodarczych na świecie. Było to spowodowane niewłaściwymi działaniami osób, które dopiero zaczynały poznawać giełdę i lokowały na niej swoje oszczędności życia. 

 

Rząd postanowił podnieść stopy procentowe, jednak wtedy wybuchła ogólnokrajowa panika i wszyscy inwestorzy zaczęli wyprzedawać posiadane walory. 

 

Jednocześnie banki rozpoczęły inwestycje w akcje i dlatego też duża liczba instytucji stała się niewypłacalna. Kryzys na rynku finansowym odbił się również na pozostałych państwach.

 

 

Jak zabezpieczyć kapitał przed kryzysem?

 

Kryzysy są cykliczne, bańki spekulacyjne można zauważyć dopiero po ich pęknięciu. Mając nadzieję na stabilne przychody z inwestowania na giełdzie rzędu 10-20% trzeba zabezpieczyć własne środki na przypadek takiego kryzysu. 

 

Po większości kryzysów mija dopiero 10-15 lat, aż gospodarka sięga poziomu przed kryzysem. Jeśli zainwestowałeś wszystkie środki w tę gospodarkę, to oznacza, że dopiero za 10-15 lat zobaczysz z powrotem te środki, co już miałeś wcześniej. 

 

Względem gospodarki pewnego państwa, może to być dość krótkim okresem, jednak jeżeli inwestowałeś mając 30 lat i chcesz wyjść na emeryturę mając 60, stracone 15 lat oznaczają stracone połowę okresu inwestowania.

 

 

 

 

Jak zabezpieczyć swoje środki przed taką sytuacją? 

 

Istnieje kilka metod. Przede wszystkim, dywersyfikacja

 

Inwestowanie jednocześnie w akcje różnych firm, aktywa różnych rodzajów (bardziej ryzykowne jak kryptowaluty i bezpieczne jak indeksy oraz obligacje), pary walutowe różnych krajów, inwestycje krótko- i długoterminowe.

 

Czytaj więcej o zarządzaniu ryzykiem na giełdzie

 

 

Oprócz tego, istnieją standardowe zlecenia Stop Loss i Take Profit - na stronach niektórych brokerów te narzędzia mają inne nazwy. Korzystanie z tych zleceń jest zalecana dla wszystkich dlatego, że to pozwala na automatyczne zamykanie pozycji przy osiągnięciu pewnej ceny oraz ograniczony wpływ emocji na dokonywane transakcje.

 

Mając dobrze zdywersyfikowane portfolio handlowe z ustawionymi zleceniami Stop Loss i Take Profit, możesz nie martwić się o własne oszczędności i mieć z góry ustawiony przeciętny wzrost wartości inwestycji przy ustawionym poziomie ryzyka.

 

Jeżeli szukasz najlepszej platformy do inwestowania w rozmaite instrumenty handlowe, zobacz nasz ranking tu.