Jak nie przegrać na giełdzie: podstawy zarządzania ryzykiem dla handlowców

Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych jest niezwykle pasjonujące, może być znaczącym źródłem dochodu (i rozrywką czy naszym hobby), ale z pewnością nie jest ono łatwe, stabilne i spokojne. 

 

Należy mieć rękę na pulsie i zawsze liczyć się z ryzykiem. 

 

Aby odnieść sukces należy połączyć bycie ostrożnym (dobre planowanie, narzędzia do zmniejszania ryzyka i strat) z chęcią inwestowania i zuchwałością.

 

W tym artykule opowiemy o najważniejszych (ale, oczywiście, nie wszystkim) regułom dotyczącym zarządzania ryzykiem w handlu na giełdzie.

 

 

Ryzyko a zysk w handlu na giełdzie

 

Ryzyko inwestowania na giełdzie papierów wartościowych może być mniejsze, gdy korzystamy z konkretnej strategii inwestowania w akcje - np. z analizy technicznej (analizowanie wykresów) bądź z analizy fundamentalnej (analizowanie raportów oraz informacji i doniesień). 

 

Ryzyko będzie znacznie wyższe, jeśli nie będziemy w ogóle analizować sytuacji. Możemy na tym jednak równie dużo zyskać, jeśli akurat postawimy na akcje firmy, które nagle wystrzelą do góry - takie sytuacje również mają miejsce. 

 

Im więcej ryzykujemy, tym więcej możemy zyskać - ale, równie dobrze, stracić

 

Wskaźnik zysk/ryzyko (z ang. reward/risk; R/R) to stosunek przewidywanego zysku do potencjalnej straty. Warto zadbać o to, by był opłacalny.

Dobre przygotowanie to jedna z metod, jak nie przegrać na giełdzie, ale to nie wszystko. Warto jeszcze pamiętać o podstawowych regułach zarządzania ryzykiem - bazowych pojęciach i innych niż analiza narzędziach, które pomogą nam zmniejszyć ryzyko.

 

Podstawowe reguły zarządzania ryzykiem przy inwestowaniu

 

Aby nie przegrać na giełdzie papierów wartościowych należy pamiętać o kilku podstawowych regułach - dywersyfikacji portfela, zaplanowaniu budżetu i kapitału, limitach kwot transakcji i o maksymalnej wartości straty. To podstawy zarządzania ryzykiem, o których zawsze należy pamiętać.

 

Dywersyfikacja

 

Dywersyfikacja to inaczej różnicowanie. W prowadzeniu gospodarstwa będzie to różnicowanie asortymentu, który jest produkowany bądź usług, które są wykonywane. Zmniejsza to ryzyko porażki. Przy inwestowaniu będzie to dywersyfikacja naszego portfela inwestycyjnego, czyli podział na części, między różne inwestycje. 

 

To, dość często, logiczne i robimy to podświadomie. Przykładem działań, które określane są jako dywersyfikacja portfela, to inwestycja w różne rynki (krajowe, obce) - kupowanie akcji przeróżnych spółek, inwestowanie w różne branże lub posiadanie wielu aktywów (zarówno akcje na giełdzie, jak i nieruchomości).

 

 

Planowanie budżetu/kapitału

 

Planowanie budżetu i kapitału powinno być podstawą. Pozwala nam na przewidzenie potencjalnych zysków i strat - planujemy wydawanie pieniędzy. Mamy też w głowie scenariusze, co zrobimy, gdy coś pójdzie nie po naszej myśli. 

 

Planowanie budżetu i kapitału może uchronić przed stresem i decyzjami podejmowanymi na szybko, impulsywnie. Można przecież ponieść stratę części (bądź nawet całości) zainwestowanego przez nas kapitału. Planując budżet określimy też nasze priorytety, uporządkujemy sobie wszystko w głowie.

 

Limity kwot transakcji

 

Limit kwoty transakcji to maksymalna kwota określonej transakcji. Spotykamy się z nim w bankach - by nie wypłacić za dużo, np. jednego dnia, mamy ustalony limit. W inwestowaniu ograniczy nas - ale w dobry sposób. Sprawi, że będziemy ostrożniejsi, nie będziemy podejmować decyzji na szybko, na gorąco.

 

Maksymalna wartość straty

 

Maksymalną wartość starty to wartość stanowiąca, co dokładnie ryzykujemy i najwięcej, ile możemy potencjalnie stracić. Możemy ją oszacować wcześniej, np. za pomocą teorii wartości ekstremalnych. Może nas to nawet uchronić przed bankructwem lub stratą, która nas za bardzo obciąży.

 

Narzędzia do zmniejszania ryzyka i strat, np. sub-zlecenie Stop Loss, mogą zapobiec przekroczeniu określonej przez nas maksymalnej wartości straty, by ta nie pogłębiała się jeszcze bardziej bądź sub-zlecenie Take Profit, które pozwala na otrzymanie założonego zysku, gdy jego poziom zostanie już osiągnięty.

 

Narzędzia do zmniejszenia ryzyka i strat z maksymalnym stabilnym zwrotem z inwestycji

 

Warto znać podstawowe narzędzia, które zmniejszą ryzyko i straty - nie pozwolą na stracenie więcej, niż zakładaliśmy czy zamykają zlecenie, kiedy osiągnęliśmy już to, co założyliśmy w planie. Są to sub-zlecenia Stop Loss, Take Profit oraz "krocząca" wersja tego pierwszego, czyli Trailing Stop Loss.

 

Stop Loss

 

Stop Loss to, z języka angielskiego, "przestawać tracić". To sub-zlecenie, które dołączane jest do głównej pozycji. 

 

Stop Loss zamknie nasze główne zlecenie, jeśli stracimy tyle, ile wcześniej założyliśmy. 

 

To mechanizm, który sam, automatycznie zatrzymuje pogłębianie straty - nie tracimy więc więcej, niż założyliśmy, że stracimy. Może być również działaniem zupełnie odwrotnym - byśmy nie zyskali więcej, niż się opłaca (próg rentowności). Stop Loss uznawane jest za podstawę, za coś, o czym koniecznie trzeba pamiętać, jeśli chcemy inwestować na giełdzie papierów wartościowych.

 

Sprawdź ranking najlepszych brokerów

 

Take Profit

 

Take Profit to, z języka angielskiego, "wziąć zysk". Jest to sub-zlecenie, które dołączane jest do głównej pozycji. Ma ono za zadanie zamknięcie zlecenia, kiedy osiągnięty zostanie określony zysk. 

 

Często łączy się je ze stop loss, co, z pewnością, daje największe poczucie bezpieczeństwa. Gdyby zlecenie się nie udawało, strata zostanie zatrzymana, a gdyby wszystko szło po naszej myśli - dostaniemy taki zysk, jaki wcześniej określiliśmy.

 

Trailing Stop Loss

 

Trailing Stop Loss to wariant Stop Loss, z języka angielskiego "idący/kroczący stop loss". Ma na celu stopniowe zabezpieczenie nas przed stratą. Polega na np. ręcznym przesuwaniu naszego Stop Loss, by dopasować się do nowych realiów. 

 

Można to analizować każdego dnia. Wymaga to jednak skrupulatności i czasu. Zdecydować możemy się też na klasyczny Trailing Stop Loss, który będzie, automatycznie, przesuwać Stop Loss. Wykorzysta do tego wskazany przez nas wcześniej profit - jeśli zlecenie go osiągnie, przesunie Stop Loss.

 

 

Podsumowanie

 

Należy liczyć się z ryzykiem na giełdzie papierów wartościowych i mieć rękę na pulsie - to nie jest najspokojniejsze zajęcie. 

 

Ryzyko to może być większe bądź mniejsze - to zależy od tego, czy, przed inwestycją, dokonamy dogłębnej analizy. Wskaźnik zysk/ryzyko o stosunek tego, co możemy zyskać do tego, co ryzykujemy. 

 

Analiza to jednak nie wszystko - należy pamiętać o podstawach zarządzania ryzykiem.

 

Dywersyfikacja portfela to różnicowanie akcji (np. kupowanie akcji firm różnych firm, z różnych rynków). Może nas zabezpieczyć, gdyby coś poszło nie tak. 

 

Zaplanowanie budżetu/kapitału również może sprawić, że będziemy mieć scenariusz na czarną godzinę oraz zaplanowane, co zrobimy, jeśli nam się uda. Limit kwot transakcji chroni przed zbyt dużym dla nas obciążeniem.

 

Istnieją narzędzia, dzięki którym ryzyko i straty możemy nieco zmniejszyć. Stop Loss to sub-zlecenie, które automatycznie zamknie to główne jeśli stracimy tyle, ile założyliśmy, że możemy stracić maksymalnie. 

 

Trailing Stop Loss to przesuwanie granicy Stop Loss, by dostosować się do zmieniających się realiów. 

 

Take Profit to zagarnięcie zysku, kiedy osiągnie taki poziom, jaki założyliśmy na początku. 

 

Warto znać te podstawy zarządzania ryzykiem, by na giełdzie papierów wartościowych za dużo nie przegrać.

 

Zobacz nasz ranking platform do handlu kryptowalutami!